Västergötlands friidrottsförbund
Startsida
Organisation
Tävlingar 2017
Tävlingar 2016
Adresslista
Utestatistik
Innestatistik
Distriktsrekord
Länkar
Långloppscupen
Svenska Friidrottsförbundet
UC Väst
SISU idrottsutbildarna

  Tävlingar 2016
  TypDatumArrangör Inbjudan Off. resultatlista
IDM Llör 9 januari  Inbjudan Resultat
Fuxerna Open Alör 30 januariIK Bergaström Resultat
Skövde 6-timmars Llör 12 marsTeam Ultrasweden LK Inbjudan Resultat
Götalands 13/14 år Alör 12 marsIK Ymer Resultat
Götalands 13/14 år Asön 13 marsIK Ymer Resultat
Seedningslopp Lsön 13 marsSOK Knallen
TFIK inne Alör 9 aprilTrollhättans FIK Inbjudan Resultat
TIF-Terrängen Lsön 10 aprilTrollhättans IF Inbjudan Resultat
Husky Trail - Mössseberg Llör 16 aprilFalköpings AIK Resultat
Skövdeloppet Llör 23 aprilIFK Skövde FIK Inbjudan Resultat
UT-milen Llör 23 aprilUlricehamns OK Inbjudan
Släggtävling Lsön 24 aprilIK Ymer Resultat
Korta terrängen Llör 30 aprilLidköpings VSK Inbjudan Resultat
Dahlöfs Mosse Runt Ltis 3 majLK TV 88 Inbjudan
Milterrängen Ltor 5 majTibro AIK Inbjudan Resultat
Springtime Llör 7 majMariestads AIF Inbjudan Resultat
Vårruset Lons 11 majVänersborgs SK
Lilla Skarakampen Alör 14 majIstrums SK Inbjudan Resultat
Valle Extreme Run Llör 14 majIstrums SK Inbjudan
Kinnekulle Trail Run Llör 14 majOK Klyftamo Inbjudan Resultat
Hagenspelen Asön 15 majIF Hagen Inbjudan Resultat
Sjömarksloppet Lsön 15 majSjömarkens IF Inbjudan
Lidköpings stadslopp Lsön 15 majLidköpings IS Inbjudan Resultat
Marathonstafetten Lons 25 majTrollhättans IF Inbjudan
Undenästerrängen Llör 28 majSOK Unden Inbjudan Resultat
Mc Donaldsspelen Asön 29 majTrollhättans FIK Inbjudan
Falköping Jump Star Atis 31 majFalköpings FIK Inbjudan Resultat
Råda Ultra Llör 4 juniLidköpings VSK Inbjudan
Ymerspelen Alör 4 juniIK Ymer Inbjudan
Ymerspelen Asön 5 juniIK Ymer Inbjudan
Alingsåsloppet Lsön 5 juniOK Skogshjortarna Inbjudan Resultat
Navåsterrängen Lmån 6 juniNavåsens FK Inbjudan Resultat
Carlsborgs fästningsflås Lmån 6 juniSOK Träff Inbjudan
Skara-Racet Amån 6 juniIstrums SK Inbjudan Resultat
Edetspelen Amån 6 juniIK Bergaström Inbjudan Resultat
Trollhättan City Trail Llör 11 juniLK TV 88 Inbjudan
Tibrotimman Ltis 14 juniTibro AIK Inbjudan Resultat
Stenaloppet Llör 18 juniIstrums SK Inbjudan
Vänerspelen Alör 18 juniLidköpings IS Inbjudan
Kullingsspelen Asön 19 juniHerrljunga SK Inbjudan Resultat
Skara Snabba Klipp Asön 19 juniIstrums SK Inbjudan
Kanonbacken Upp Lmån 20 juniSOK Unden
Midnattsloppet Lfre 1 juliKvänums IF Inbjudan Resultat
Billingen Trail Marathon Llör 2 juliIFK Skövde FIK
Riddarsprånget Lmån 11 juliSOK Unden Inbjudan Resultat
Kraftprovet Lfre 15 juliTrollhättans SOK
Resultattävling längd Amån 18 juliIK Ymer Resultat
Resultattävling Diskus o kula Aons 20 juliIK Ymer Resultat
Resultattävling Slägga o vikt Asön 24 juliIK Ymer Inbjudan
Skövde Ultrafestival Afre 29 juliTeam Ultrasweden LK
Läcköloppet Lfre 29 juliKållandsö GIF
Resultattävling längd - tresteg Alör 30 juliIK Ymer Resultat
Skövde Ultrafestival Alör 30 juliTeam Ultrasweden LK
Skövde Ultrafestival Asön 31 juliTeam Ultrasweden LK
Resultattävling Asön 31 juliTrollhättans FIK Inbjudan
Sörörundan Lons 3 augustiGullspångs IF Inbjudan Resultat
Hagenloppet Lsön 14 augustiIF Hagen Inbjudan Resultat
Öxabäcksloppet Llör 20 augustiÖxabäcks VIK Inbjudan Resultat
Mariestads Marathon Llör 20 augustiMariestads AIF Inbjudan Resultat
Arena-DM inkl. 10000m. Asön 21 augustiTrollhättans FIK Inbjudan Resultat
Mullsjö X-trial Llör 27 augustiMullsjö SOK
Lilla Vänerspelen Alör 27 augustiLidköpings IS
Edet Runt Llör 27 augustiIK Bergaström Inbjudan
Borås Nigth Trail Llör 27 augustiHestra IF Inbjudan
Herrljungaspelen Asön 28 augustiHerrljunga SK Inbjudan Resultat
Seedningslopp Lsön 28 augustiLidköpings VSK
Skarakampen Alör 3 septemberIstrums SK Inbjudan Resultat
Snickarspelen Aons 7 septemberTibro AIK Inbjudan Resultat
Lilla Martenloppet Llör 10 septemberSkene SoIS
Skräcklanmaran Llör 10 septemberTV 88 Resultat
Rådalunken Llör 10 septemberLidköpings VSK
DM/VDM 1500 m. Atis 13 septemberIF Hagen Inbjudan Resultat
Billingstafetten Lons 14 septemberSkövde sportklubb
SLA-loppet Llör 17 septemberIFK Skövde FIK
IstRun Llör 17 septemberIstrums SK Inbjudan Resultat
Kretsloppet Llör 17 septemberIK Ymer/SOK Knallen
Cementaloppet Llör 17 septemberIFK Skövde FIK Inbjudan
Lilla Mc Donaldsspelen Asön 18 septemberTrollhättans FIK
Spring en mil vinn en bil Llör 24 septemberLidköpings VSK
DM Castorama Asön 25 septemberIK Ymer Inbjudan Resultat
Mössebergslunken Llör 1 oktoberIK Wilske Inbjudan Resultat
Klubbmästerskap Alör 1 oktoberIstrums SK Inbjudan Resultat
Billingehusloppet Llör 8 oktoberIFK Skövde FIK
Castorama Asön 9 oktoberIstrums SK
Seedningslopp Lsön 9 oktoberLK TV 88
DM-UDM-VDM 2000, 3000 o 5000m Asön 9 oktoberSOK Träff Inbjudan Resultat
Running Lights Llör 15 oktoberAlingsås IF
Åsaflåset Lsön 16 oktoberTidaholms SOK Sisu Inbjudan Resultat
Seedningslopp Lsön 30 oktoberIF Hagen
Borås 6-timmars Llör 12 novemberSOK Knallen
Cupavslutningen Llör 12 november  Resultat
Sylvesterloppt Llör 31 decemberIF F & S, Vänersborg

 
Västergötlands Friidrottsförbund, webmaster@vfif.com